وبلاگ شخصی مهندس مهدی قره داغی

درود بر کسانی که خالق شرایط اند نه تابع شرایط

وبلاگ شخصی مهندس مهدی قره داغی

درود بر کسانی که خالق شرایط اند نه تابع شرایط

وبلاگ شخصی مهندس مهدی قره داغی

وبلاگ شخصی مهندس مهدی قره داغی
کارشناس ارشد سازه
پایه 1 سازمان نظام مهندسی ساختمان

مشکل وحشتناک بیکاری برای مهندسی ها و بالاخص مهندسی عمران

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی ، امیدوارم که همواره در مسیر رسیدن به موفقیت با ثابت قدم بودن حرکت کنین و به هیچ عنوان به حرف ها و نگرش های منفی که امروزه متاسفانه زیاد هست ، توجهی نکنید . این مقاله من هم امروز در همین راستا نوشته شده ، بنده همواره سعی کردم که کنکور کارشناسی ارشد عمران رو از دیدی نزدیک تر برای داوطلبین عزیز مورد نقد و بررسی قرار بدم و خب سعی رو هم داشتم ، منتها مشکلی که وجود داره این هست که بسیاری از دوستان عزیزی که برای مشاوره به بنده مراجعه می کنند ، یک حالت دلسردی در خود دارند ، و اون مسئله هم در واقع مسئله کمبود کار یا بیکاری و نبود کار برای کلیه مهندسان و حالا در بحث تخصصی ما مهندسی عمران هست . لذا در این مقاله بنده سعی کردم اون دانش و اطلاعات ناچیز خودم رو تا حد امکان برای عزیزان بازگو کنم :

مشکل تا چه حد جدی است ؟

برای این که فضای کاری یا به قول ما مدیریت پروژه ای ها اسکوپ کار کمی مشخص بشه ، نمونه پیام زیر که برای من در شبکه های اجتماعی فرستاده میشه رو قرار میدم :

 استخدام مهندس عمران

و البته بعد از چند ماه :

مشکل بیکاری مهندس

اما این تمام کار نیست ، خب بعضی از دوستان هم نتوانستن این قضیه رو تحمل بکنن و خودشون یک کاری رو برای خودشون دست و پا کردن ، البته این کارها که این عزیزان انجام میدن بیش تر ماهیت پژوهشی داره ، مثل انجام پایان نامه و پروژه که پیج هایی مثل پیج های زیر رو خودتون به وضوح در اینستاگرام دیدید :

پروژه دانشجویی و تدریس دروس عمران

اما با این وجود مشکل اینجاست که عده ای نیز در این میان به کارهای نادرستی هم روی آوردن که واقعا علاوه بر این که از لحاظ قانونی و شرعی مشکل دار هست ، عزت مهندسان عزیز رو به شدت خدشه دار می کنه ، قیمت های بسیار پایین دادن هم از این دسته هاست که خبر این قیمت ها باعث ناراحتی سایر قشر مهندسی میشه ، در عکس زیر که متاسفانه علنا داره مهندس ناظر تبلیغ می کنه که من اوکی میدم :

بیکاری مهندسان عمران

متاسفانه باید عرض کنم که اما این هم پایان کار نیست ! برخی از مهندسان عزیز در این میان در واقع به کارهایی روی آوردن که هیچ ربطی به رشته خودشان نداره و گاهی حالت دلالی و بازاریابی داره و گاهی هم خدماتی و … هست . در این جا چند مورد از این موارد که بنده دیده ام رو برای شما عزیزان بر می شمارم :

مشاغل حاشیه ای که مهندسین به اجبار انجام می دهند :

کفسابی

کفسابی

بله درست شنیدید ، کفسابی یا کف سابی ساختمان – به این معنا که شخص میره و سنگ کف ساختمان ها رو با دستگاه ساب زن ساب می زنه . و یا یک کفساب استخدام می کنه و با با واسطه کار کفسابی رو انجام میده … معمولا وقتی سنگ کف با هم تراز نیستند و اذیت می کنند ، مردم مخصوصا شب عید از خدمات کفسابی استفاده می کنند ، اگر شما به سایت کفسابی برید ، می بینید که این وب سایت نسبت به سایت های دیگه از نظم و ترتیب بیش تر و مطالب علمی تری برخورداره . ولی اگه بهتون بگم که این سایت در واقع برای یک مهندس عمران از دانشگاه های سرآمد کشوره اون وقت چه حسی دارین ؟ بله متاسفانه این وب سایت متعلق به یکی از دوستان عمرانی شاخص هست. واقعا به این وب سایت نگاه کنید و اونو بخونین ، اگه این رو بنده عرض نمی کردم ، چند درصد این حدسو می زدین ؟ البته می تونیم بگیم که بخشی از این بحران به دلیل بحران اقتصادی هست و این کار موقتیه ولی به هر حال کار کفسابی از لحاظ پرستیژ اون هم به این شکل برای چنین شخصی واقعا ناراحتت کننده است و یه جورایی میشه گفت که آبرو ریزیه !

طراحی سایت با قیمت ارزان

طراحی سایت ارزان

دانشجوها به طور کلی به علت این که بسیار در پروژه هاشون با کامپیوتر کار می کنند ، در کار با کامپیوتر و وب و … استاد هستند ، چه بسا همین خدمات کامپیوتری بتونه در مواردی مشکل گشای اون ها باشه ، مثلا می تونن خدمات طراحی سایت ارزان قیمت انجام بدن . اگر بگم که وب سایت فیس تری در زمینه طراحی سایت ارزان ، برای یک مهندس عمران هست چی ؟ اون هم یک مهندس عمران با تحصیلات عالی ! به وب سایت سری بزنید و مطالب در زمینه طراحی سایت رو ببیند که چقدر تخصصی نوشته شده ! اما اگه حالت کلی وب سایت رو نگاه کنید ، آیا خودتون متوجه میشید که طراحش یک مهندس عمرانه ؟ اگه اینو نمی گفتم چی ؟ واقعا حدس می زدین ؟ چرا که همه چیز در این سایت در جای خودش قرار گرفته … و به طور کلی باید بگم که خب این مسائل واقعا ناراحت کننده است ! مسلما چنین مهندس عمرانی نیز در مورد این که رشته اصلی اون چی بوده حرفی به مشتری ها نخواهد زد و میگه : تخصص من تنها طراحی سایت ارزان قیمت هست !

خرید و فروش بک لینک

خرید بک لینک

این روش هم که برخی دوستان استفاده می کنند خیلی ساده است ، چند تا سایت در موضوعات مختلف می سازید و از دیگران میخواهید در آن مطلب بنویسند ، بعد از آن ها لینک یا به قول دوستان فعال در زمینه سایت بک لینک می فروشید ، سایت خرید بک لینک هم برای دوستان عمرانی هست که در زمینه خرید و فروش بک لینک فعالیت دارند . به این سایت نگاه کنید، واقعا هیچ چیز ندارد ، فقط یک جدول و والسلام ( مثل مشاور املاک که فقط یک میز می خواهد! 🙂 ) و در ضمن کسب درآمد آن به نسبت ساده تر است !

البته این سایت هنوز به درآمد نرسیده ولی اگر برسد زحمت آن خیلی کم خواهد بود ! لازم نیست که نگران فروش آن باشید ، بک لینک خیلی خیلی مشتری زیادی دارد ، چون هرکس بخواهد در گوگل سایتش را بالا ببرد باید به ناچار بک لینک بخرد . این کار اگرچه پرستیژ ندارد ولی حداقل آبروریزی هم نیست ! ولی مشکلش این است که خیلی دیر به درآمد می رسد !

دلم نمی آید از این یکی به راحتی عبور کنم :

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ

کار بسیار بسیار رایجی در میان دانشجویان است . ( که متاسفانه ظاهرا دولت از آن حمایت می کند. ) بسیاری از دانشجویان و افراد مختلف بیکار به این کار پیوسته اند و از طرفی هم جالب است که بسیار هم طرفدار پیدا کرده است . در این کار باید یک سری محصولات که ظاهرا نسبت به قیمتشان کیفیت بالایی ندارند را بخرید و آن را به دیگران بفروشید ، از آن جایی که این محصولات خریداران زیادی هم ندارد ، شاید مجبور شوید که این محصولات را به وابستگان و فامیل ها به شکلی رد کنید . در این میان اگر افرادی را هم معرفی کنید که آن ها هم همین کار را بکنند ، از این وسط چیزی هم گیر شما خواهد آمد .در این عرصه که از ادبیات خاصی مثل ویژن ، پارادایم ، لیدر و … استفاده می شود ، جالب این جاست که بسیاری از دانشجویان امیدوارند که بتواند به درآمد ماهانه بالای ۱۰۰ میلیون دست یابند . بعضی نیز پس از مدتی نتیجه نگرفتن دست کشیده و به قولی رازهای مخفی شرکت ها را برملا می کنند.

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای

برنامه ای که در شبکه یک سیما درباره بیکاری پخش شد !

این بخش در واقع به قدری واضح است که زبان بنده از شرح آن قاصر است ، در واقع مجری در این برنامه به صراحت تحصیلات عالی رو عامل بیکاری می خونه و به زبان شوخی میگه یا بچه هاتون رو نفرستین درس بخونن یا همون در سطح ابتدایی و اینا باشن ! این آمار بیکاری که در این کلیپ پخش میشه ظاهرا مورد تایید هم قرار گرفته و واقعا ناراحت کننده است ، این کلیپ در شبکه های اجتماعی مثل بمب ترکید . لذا پیشنهاد می کنم اگه از افرادی هستین که زود روحیه خودشونو از دست میدن این کلیپ رو تماشا نکنید !

مشکل کجاست ؟

بر اساس پیگیری هایی که از شرکت های مختلف در مصاحبه ها و … به دست میاد ، مسئله ای که هست ، مسئله بحران اقتصادی است ، عامل این بحران در واقع سیاست های اقتصادی دولت است که در دانشگاه شریف ، در واقع نماینده انجمن اسلامی مستقل دانشگاه تهران ، سیاست های اقتصادی دکتر روحانی رو مورد نقد خودش قرار داد :

به نظر می رسد مشکل جدی تر است … نه ؟

اگر با کسانی که رزومه استخدام شرکت ها را بررسی می کنند مصاحبه ای هرچند کوتاه داشته باشید ، متوجه خواهید شد که ظاهرا مشکل جدی تر از حد تصور است ، بسیاری می گویند برای استخدام یک مهندس عمران ، تعداد رزومه های ارسالی در حدود چند تا یا چند صد تا نیست بلکه حدود چند هزارتا است !

راستش را بخواهید ، حالا که خودمان هستیم ، باید بگویم بله ، تحلیل هایی به مراتب بدتر از مسائل بحران اقتصادی وجود دارد ، این تحلیل ها بسیار تلخ هستند و برای دانشجویان دارای تحصیلات عالی که در ایران هستند ( مثل خود من ) ناراحت کننده هستند ، یکی از مهم ترین تحلیل هایی که در میان مهندسان سر و صدا راه انداخته بود ، توسط فرارو در مصاحبه با سعید لیلاز منتشر شد ! در این مصاحبه بر این نکته تاکید شد که مسکن دیگر هرگز و هرگز رونق ثابت را نخواهد داشت ! این تحلیل که به مراتب ناراحت کننده بود ، بازتاب های گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت

 گزارش فرارو از وضعیت مسکن

البته این تحلیل ها بعضا توسط اساتید دانشگاه هم بیان می شود ، با توجه به این که ایران در زمانی با توجه به موقعیت زمانی خاص ، تعداد فوق العاده ای سد ساخته است ، بسیاری می گویند که تا سال های متمادی آینده هرگز سدی در کشور کلید نخواهد خورد ! یعنی اصلا برخی می گویند که تحصیل دانشجویان در زمینه ساخت سد ، کاری عبث برای کشور است و دانشجویان اگر خیلی به این زمینه ها علاقه دارند ، می توانند بروند در زمینه تعمیر و نگهداری سازه ها اعم از سد و … دانش و البته تجربه ( دانش بدون تجربه هیچ ارزشی ندارد ) کسب کنند !

اگر اوضاع اقتصادی درست شد چه می شود ؟

راستش در این باره باید کارشناسان اقتصادی در زمینه کاری ما که زمینه صنعت ساخت هم هست ، اظهار نظر کنند ، اما نکته ای دیگر هم وجود داره ، و اون تعداد مهندسان هست ، متاسفانه بر اساس آماری که فوربز منتشر کرد ، ایران ، یکی از پر مهندس ترین کشورهای جهان است که اگر نسبت به جمعیت خود بسنجیم ، خواهیم دید که از لحاظ تعداد مهندس در جهان نظیر ندارد ، یعنی اگر هم مشکلات اقتصادی به فرض محال درست شود ، مشکل تعداد مهندسان هنوز پابرجاست ، نمودار زیر این مسئله را به وضوح بیان می دارد :

تعداد مهندسان - گزارش فوربز

نتیجه گیری بحث

راستش را بخواهید ، بنده که خود با توجه به این اطلاعات اصلا نمی توانم نتیجه خوب و قابل قبولی بگیرم ، اما با این حال تنها راه پیش روی مهندسان عمران که به دنبال استخدام و رهایی خود از بیکاری هستند ، به نظر بنده داشتن امید و توکل به خداست ، امیدوارم که مسئولین مربوطه در این زمینه ها چاره ای بیاندیشند ! با این حال نظر نکته ای که همه ی اقتصاد دانان روی آن تاکید دارند یک چیز است : اقتصاد غیر قابل پیش بینی است ! و این که ممکن است همه این شرایط تغییر کند ، پس توصیه من به شما داوطلبان و دوستان عزیز خودم این است که به هیچ عنوان روحیه خود را نبازید و امید داشته باشید !

توکل به خدا

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۴/۲۵
مهدی قره داغی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی